Zatoka Laganas na Zakynthos i Caretta Caretta

Jednym z bardziej popularnych miejsc na wyspie Zakynthos jest Zatoka Laganas. Tam znajduje się najdłuższa piaszczysta plaża, o długości około 9 km.

Nie dziwne że miejscowość o tej samej nazwie jest skupiskiem tak wielu hoteli, klubów i tawern Więcej o Greckiej Ibizie 😉 Zaraz obok znajduje się też niewielka miejscowość Kalamaki. W przeciwieństwie do tej pierwszej, pełnej dyskotek, klubów i młodych Anglików, Kalamaki jest spokojniejsze, a hotele nastawione bardziej na rodziny z dziećmi.

Oba te miejsca poza sezonem przypominają dzielnice duchów i świecą pustkami. Zobacz jak to wygląda 😉

Jeżeli udacie się na jeden z rejsów morskich w poszukiwaniu żółwi Caretta Caretta, od strony morza zauważycie charakterystyczny hotel widoczny na zdjęciu – Louis Zante Beach. Jest to pierwszy hotel wzniesiony w Zatoce Laganas, postawiony w 1972r., świetnie funkcjonujący do dnia dzisiejszego. Jest on symboliczną granicą pomiędzy Laganas po jego zachodniej części, a miejscowością Kalamaki po jego wschodniej.

W zatoce znajduje się też charakterystyczna wyspa Marathonisi, zwana wyspą żółwi. Nazwa pochodzi od tego, iż widziana pod danym kątem, kształtem przypomina żółwia. Jest ona objęta ochroną Parku Narodowego. Na Marathonisi znajdują się dwie główne plaże. Z jej południowej strony jest ta, na której żółwie składają jaja, a druga jest kamienista, z krystalicznie czystą wodą.  Zaraz obok tej drugiej znajdują się dwie groty, z czego jedna jest połączona naturalnie wyżłobionym przejściem do plaży. 

To właśnie na wodach Zatoki Laganas wiele rodzin z dziećmi spędza czas na poszukiwaniach żółwi Caretta Caretta. Przypływają one tu z początkiem maja, a od przełomu maja/czerwca do końca sierpnia składają tu swoje jaja. Na plaże wychodzą tylko samice, samcy nigdy nie opuszczają wody.

Samica sama kopie dół i sama go zasypuje. Jaja składa 2, 3, a nawet 4 razy w sezonie, a jednorazowo może złożyć do 200 jaj. Duża liczba? Niestety tylko 1 na 1000 ! z wyklutych żółwi dożyje dorosłego wieku. Ich naturalnymi wrogami są tutaj mewy i inne ptaki które na nie polują. A zaraz po wykluciu, kierując się w stronę morza są zupełnie bezbronne. Ważą około 16 gram, a jajo z którego się wykluwają jest wielkości piłeczki ping pong’owej. Kiedy zobaczycie na plaży drewniane zabezpieczenia nad piaskiem, oznaczać to będzie iż są tu złożone jaja.

Młode żółwiki wykluwają się po 55-60 dniach. Ich płeć zależy od… temperatury piasku. Z cieplejszego wykluwają się samiczki, z chłodniejszego samce.

To właśnie z uwagi na żółwie morskie Caretta Caretta i nocną porę kiedy się wykluwają, plaża jest zamykana na noc oraz praktycznie nie oświetlana, a wyspa „odcięta” od świata w godzinach 22:00-06:00. Co to oznacza w praktyce? W tych godzinach nie startują ani nie lądują tu samoloty oraz nie kursują promy łączące Zakynthos z pobliskim Peloponezem, Kefalonią itp. W porównaniu z innymi popularnymi turystycznymi destynacjami, jest to w sumie również na korzyść turystom odwiedzającym wyspę. Kojarzycie jak czasami w planach lotów czarterowych występują „nieludzkie” godziny typu: przylot 23:45, a wylot 02:00 itp. – nie na Zakynthos 😉

Powracając jednak jeszcze do Caretta Caretta, ich największym przysmakiem są meduzy, ponadto żywią się skorupiakami i rybkami. Dorosłe wagą dochodzą do 100 kg i żyją średnio 90 lat. Po 25-30 latach, kiedy będą mogły mieć już swoje malutkie żółwiątka, powrócą tu skąd pochodzą. Powrócą w to samo miejsce i złożą jaja – na Zakynthos głównym miejscem ich legowisk są plaże Laganas, Kalamaki, Dafni, Sakandie i Gerakas. Na tej ostatniej wprowadzono też limit czasowy, w celu zminimalizowania liczby turystów: 3h można na niej maksymalnie przebywać, a liczba wejść w ciągu dnia jest ograniczona. I to tu znajduje się jedna z nieoficjalnych plaż nudystów. Turyści zainteresowani tą formą plażowania, skupiają się głównie w lewym rogu plaży, z dala od leżaków i głównego wejścia. Z kolei wspomniane plaże Dafni oraz Sakandia są objęte całkowitą ochroną Parku Narodowego. Żółwie morskie z końcem września, odpłyną na zimę w stronę Egiptu, Turcji, Tunezji itp.

Na terenie Zatoki Laganas, znajduje się też dość popularna wysepka Kameo. Z Zakynthos połączona jest kilkudziesięcio metrowym mostkiem prowadzącym przez morze. Do 1622r. była ona połączona z lądem stałym. Rozdzieliło ją jedno z trzęsień ziemi, dzięki czemu według legend jej właściciele nagle stali się bajecznie bogaci – ponieważ zaczęli posiadać wyspę 😉 Znajdują się tu dwie tawerny, jedna plaża. Wstęp kosztuje 5 czy 6 Euro, ale nie zawsze można tu wejść, ponieważ jest tu organizowanych wiele zamkniętych imprez – pary młode szczególnie upodobały sobie to miejsce na sesje zdjęciowe czy wesela.

Informacje o żółwiach morskich Caretta Caretta zostały otrzymane od przedstawicieli ARCHELON „Τhe Sea Turtle Protection Society of Greece”, wiele innych informacji o Zakynthos od przecudownej Bożenki – przewodnik wycieczek, zamieszkującej wyspę od ponad 20 lat. Więcej informacji bezpośrednio od Bożenki znajdziecie tutaj 🙂

A jak Wasze wrażenia z pobytu na Zakynthos? 🙂 Piszcie w komentarzach lub dzielcie się planami wyjazdowymi

Tymczasem pozdrawiam gorąco i do usłyszenia

Dodaj komentarz