Podróżowanie jest pasją, którą wspólnie dzielimy, a blog przedłużeniem każdego wyjazdu. Serdecznie zapraszamy do poznawania świata razem z nami.
facebook instagramyoutube

Jak znaleźć tani nocleg w podróży?

Wyruszając w podróż najczęściej myślimy o naszym budżecie. Jednym z większych wydatków na który musimy się przygotować to noclegi. Jak obniżyć ich koszt?

Miejsca użytku publicznego, namiot, couchsurfing, hostel, a może hotel/airbnb?

 1. Miejsca użytku publicznego

  – rozwiązanie darmowe, którego wbrew pozorom nie ma się co obawiać. Jeżeli masz odlot następnego dnia rano, odjazd pociągu czy autokaru, czemu nie przespać się na dworcu lub lotnisku? Każde z nich oferuje toaletę, gdzie załatwisz najpotrzebniejsze sprawy higieniczne, często dostępne jest wifi, a może nawet ciepła herbata. Należy  wcześniej sprawdzić, czy dane miejsce nie zostanie zamknięte na noc, co byś nie musiał jego opuszczać np.: o północy. Kolejna rzecz to bagaż. Jeżeli jesteś sam, dobrze byłoby go zabezpieczyć np.: metalową zapinką do bagażu, a najbardziej wartościowe rzeczy mieć na sobie. Stacje benzynowe, meczety, kościoły, czasami szkoły, McDonalds, 7eleven, FamilyMart itp. w każdym z tych miejsc, czy na ich terenie możesz spędzić noc. Plusy: duża oszczędność. Minusy: brak komfortu. 

 2. Namiot

  – rozwiązanie darmowe, o ile rozbijasz się na dziko, albo u kogoś na podwórzu. Zwracam na to uwagę, ponieważ często miejsce na polu namiotowym jest w cenie porównywalnej do hostelu/pensjonatu. Gdzie rozbić namiot na dziko? Na uboczu, tak abyś pozostał w oddali od ciekawskich oczu, najlepiej w pobliżu wody. Jeżeli nie czujesz się pewien, możesz zapytać kogoś czy mógłbyś rozbić się u niego w ogródku. W dużych miastach pomysł raczej się nie sprawdzi. Jeżeli zdecydujesz się spędzić noc na prowincji, bardzo prawdopodobne że ktoś udostępni Tobie miejsce na jego prywatnym podwórzu. Plusy: duża oszczędność, blisko natury. Minusy: średni komfort, długi czas szukania odpowiedniego miejsca. 

   

 3. Couchsurfing

  – rozwiązanie darmowe, ciekawe doświadczenie. Daje Ci możliwość skorzystania z gościny w czyimś domu. Co prawda wiele kont na CSie jest nieaktywnych, założonych w przypływie popularności aplikacji, ale po przefiltrowaniu, rzeczywiście można dotrzeć do ludzi którzy przyjmą Cie z otwartymi ramionami. Często Cie nakarmią, pokażą okolice, przybliżą miasto. Najlepiej działa w większych aglomeracjach, gdzie jest dużo użytkowników. Trzeba być przygotowanym, że na naszych dwadzieścia próśb o nocleg, tylko jedna zostanie zaakceptowana. Da Ci to też możliwość poznania mieszkańców danego kraju, jak wyglądają ich domy, jak żyją czy co jedzą. Cenne i wartościowe doświadczenie. Plusy: darmowe, wartościowe doświadczenie. Minusy: możliwy brak prywatności. 

   

 4. Hostele

  – rozwiązanie budżetowe, pokój współdzielony. Hostele w zależności od ich lokalizacji, różnią się ceną. Bywa, że jeżeli podróżuje się we dwoje lub większą grupą, może się już nie opłacać. Faktem pozostaje jednak, że są najtańszą opcją licząc za osobę, bywa że kosztuje 2-5 $ za dobę wraz z wyżywieniem i to w normalnych, czystych warunkach. O rzeczy też nie ma co się obawiać, najczęściej każdy ma do dyspozycji szafkę, w której może schować najbardziej wartościowe rzeczy. To co dla jednych jest minusem, mówię tu o pokoju współdzielonym np.: z 10 obcymi osobami, dla innych jest atutem, dzięki któremu może poznać innych podróżników i wymienić się informacjami o kraju, miejscami godnymi odwiedzenia itp. Plusy: tanio. Minusy: brak prywatności. 

 5. Hotele/Airbnb 

  – stosunkowo drogo, jednak raz na jakiś czas, dobrze jest się zrestartować i naładować baterie. Hotel, czy Airbnb daje możliwość wypoczynku i pobycie samemu ze sobą. Wstajesz o której chcesz, idziesz spać o której chcesz, nie masz ludzi wokół, nie musisz z nikim rozmawiać jak nie masz chęci, możesz też siedzieć całe godziny na internecie, co nie zawsze wypada korzystając np. z couchsurfingu, wymyć się, co nie zawsze się uda pod namiotem czy lotnisku, w przypadku podróżowania we dwoje, da Ci nieporównywalnie więcej prywatności niż hostel. Oczywiście ma to swoją cenę, ale coś za coś, prawda? Samo podróżowanie też bywa wymagające i męczące, więc dobrze jest od czasu do czasu zadbać o komfort. Plusy: komfort i swoboda. Minusy: cena. 

Masz inne pomysły na tanie noclegi w podróży?

Podziel się swoimi wskazówkami w komentarzu poniżej, czekamy na pomysły 🙂

 

Po więcej bieżących postów i krótkich notatek zapraszamy tu: Poznaję Świat na Facebook
Albo tu: Poznaję Świat na Instagram
Albo na nasz kanał: Poznaję Świat na YouTube

 1. Odpowiedz

  Airbnb to całkiem fajna apka, ale jak ktoś potrafi mowic w obcym jezyku to i tansze rzeczy sie znajdzie xd

 2. Odpowiedz

  Ciekawy opis. Miałem kiedyś przyjemność korzystać z hostelu. Powiem szczerze- nie poleciłbym go nikomu. Od tamtej pory wybieram miejsca na nocleg tylko sprawdzone przez rodzinę i znajomych

 3. Odpowiedz

  Ten artykuł to dobry przykład na to, że dla chcącego nic trudnego 😉

   • Alicja, 7 listopada 2017, 21:51
   • Autor

   Odpowiedz

   „Chcieć to znaczy móc” 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.