Podróżowanie jest pasją, którą wspólnie dzielimy, a blog przedłużeniem każdego wyjazdu. Serdecznie zapraszamy do poznawania świata razem z nami.
facebook instagramyoutube

International Islamic University


Wyobraź sobie dżunglę pełną wzgórz i pagórków. Wytnij z niej drzewa tak na około kilka km2. Zasadź ulice, budynki mieszkalne i dydaktyczne, poświęcone naukom technicznym, humanistycznym, medycznym i teologicznym. Dodaj bibliotekę,
księgarnie, sklepy, restauracje, pełnowymiarowe boiska, siłownie, sale do squasha, dwa olimpijskie baseny. Pozostaw przestrzeń dla ogrodów i zieleni. Pośrodku wybuduj wielki meczet.

Oto przepis na uczelniane miasteczko uczące tysiące studentów zgodnie z duchem islamu, International Islamic University.

IMG_2687

Myślicie może, że Europa jest przodownikiem prądu zwanego popularnie multikulturalizm? Sto dziesięć. To liczba narodowości, które możemy spotkać wśród studentów International Islamic University w Kuala Lumpur. Wykładowcy też często nie są Malezyjczykami, a znajdzie się i Polak… dlatego też, wszystkie zajęcia prowadzone są w języku angielskim, którym każdy na uczelni posługuje się w stopniu biegłym. Wyjątek od tego stanowią przedmioty dotyczące nauk koranistycznych. Tutaj językiem wykładowym jest arabski.

IMG_2702

Meczet znajdujący się w samym sercu, na centralnym placu w kampusie, poza porami modlitw, na które licznie przybywają tutaj studenci i pracownicy wyznania muzułmańskiego, jest wykorzystywany przez obcokrajowców jako chłodna miejscówka, gdzie można się zdrzemnąć w ciągu dnia. Kampus jest dość rozległy, a akademiki są na jego krańcu, także o ile łatwiej jest się tu rozłożyć i odpocząć w przerwie między zajęciami.

IMG_2604

Płeć piękną obowiązuje tutaj dress code. Luźne stroje, długi rękaw, spodnie, lub spódnica, delikatny makijaż i nakrycie głowy. Natomiast burka i nikab, czyli ta chusta co odkrywa tylko i wyłącznie oczy jest zabroniona. Twarz musi być widoczna. Zajęcia dla kobiet i mężczyzn są wspólne, podobnie jak sklepy, restauracje, kawiarnie itp. natomiast w pozostałych miejscach zaczynając od meczetu, przez bibliotekę, po obiekty sportowe czy akademiki obowiązuje podział płci, z czym notorycznie mieliśmy problem, trafiając do różnych sektorów.

IMG_2642

Pamiętacie program „Od przedszkola do Opola”? Władze uczelni skupiają się na ukształtowaniu człowieka od najmłodszych lat. Na terenie International Islamic University działa przedszkole, posiadają też szkołę podstawową i średnią. Dość powiedzieć, że coś tam mają wspólnego z Cambridge…

IMG_2885

Do szkoły podstawowej zajechaliśmy dość wcześnie, jeszcze przed pierwszymi zajęciami, trafiając na wspólną modlitwę w klasie. Na dobry początek dnia. Razem z nauczycielem.

Hisilicon Balong

Pociechy jak widać były bardzo ciekawe, któż to nowy pojawił się w klasie. Każdy chciał się przywitać, podejść, podać rękę.

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

International Islamic School, podobnie jak uczelnia wyższa, skupia się na trzech gałęziach ukierunkowując rozwój dziecka od najmłodszych lat: nauka, religia, sport. Uczniowie innych wyznań, zamiast religii, mają zajęcia z etyki.

Hisilicon Balong

Hisilicon Balong

Po przekroczeniu bram International Islamic University i School, czuć atmosferę skupienia. Skupienia na nauce, przyjaźni, umiędzynaradawianiu i religii.

Hisilicon Balong

Z punktu widzenia młodego Polaka, niech ten artykuł będzie sygnałem alarmowym. Pora wziąć się do nauki, zdobywać nowe umiejętności, skończyć z myśleniem „od sesji do sesji” i że studia to kilka lat imprezowania. Do drzwi Europy puka właśnie armia młodych ludzi z Azji – świetnie wykształconych, posługujących się językiem angielskim, dobrze czujących się w środowisku wielonarodowym, kierujących się wpojonymi od najmłodszych lat zasadami islamu.

IMG_2693

Najlepsze były nasze hostki, dzięki którym mieliśmy możliwość poznać funkcjonowanie, zakamarki i zwyczaje panujące w International Islamic University. Dzięki zaangażowaniu Wan Syarinar Wan Ibrahim i Madame Hasleeny, udało nam się przeżyć i zobaczyć znacznie więcej niż KLCC (Kuala Lumpur City Centre).

IMG_2988

PO WIĘCEJ BIEŻĄCYCH POSTÓW I KRÓTKICH RELACJI ZAPRASZAMY TU: Poznaję Świat na Facebook
ALBO TU Poznaję Świat na Instagram
ALBO NA NASZ KANAŁ Poznaję Świat na YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.