Grobla na Djerbie łącząca wyspę z kontynentem

Z kontynentem Djerba połączona jest groblą. Znajduje się ona na samym południu wyspy i  jest to jednocześnie bardzo dobry punkt na rozpoczęcie zwiedzania, także proponuje udać się tam zaraz po śniadaniu 🌶🍉🍅

Po wschodniej stronie wyspy prowadzą do niej dwie drogi – serdecznie polecam tą nieco dłuższą ale przebiegającą wzdłuż wybrzeża. Jest to jeden z moich ulubionych odcinków na wyspie do jazdy autem – najlepsza jakościowo droga i najpiękniejsze widoki nie zasłonięte żadną zabudową.

Grobla została usypana jeszcze za czasów rzymskich, na mieliźnie. Obecnie oczywiście jest utwardzona i wylana asfaltem, który z uwagi na temperatury jest równie pofalowany jak tafla morza. Dodatkowo, przy dużym wietrze bywa, że rozbijające się o nią fale opryskują przejeżdżające samochody. Z kolei przy okazji sztormów, jest po prostu zamykana.

Grobla ma około 6km długości, po jednym pasie w każdą stronę. Kierowcy i tak się wymijają, również na drugiego i trzeciego, więc jak to bywa na drogach w krajach arabskich, i tu należy zachować szczególną ostrożność.

Od czasu do czasu, w sytuacjach awaryjnych jak np. strajki, droga ta jest zamykana, a wyspa zostaje odcięta od świata.

Nie sposób nie zauważyć tutaj też turbiny znajdującej się zaraz przy wjeździe na groble oraz rurociągu biegnącego po całej długości drogi. Taka turbina też „popycha” wodę pitną/słodką z lądu, aby kanałem dotarła na wyspę. Co do wody pitnej – na Djerbie znajduje się około 4000 studni i co raz jakąś będziecie mijać. Wydobywają one wodę pitną, jednak ta ma nieco słonawy posmak. Ponadto znajduje się tu około 2000 cystern i ludzie tu do dziś zbierają wodę deszczową, którą później piją. Aczkolwiek tej za dużo się tutaj nie nazbiera, ponieważ roczne opady na Djerbie nie przekraczają 200mm (dla porównania w Polsce jest to około 600mm?).

Zaraz obok grobli znajduje się też budynek policji. Często można tu spotkać spacerujących policjantów, czy jakichś wojskowych z przerzuconą przez ramie bronią. Jeżeli chcecie zrobić im zdjęcie, czy może i z nimi (na co pozwolą jeżeli akurat będą w dobrych humorach), normalnie podejdźcie i najpierw spytajcie się czy można.

Groba sama w sobie nie jest może czymś zachwycającym, ale jest symbolicznym miejscem łączącym Djerbe z kontynentem afrykańskim.

A Wy jakie miejsca na wyspie polecacie?? 🌴🇹🇳🍉🌶🌵 Piszcie w komentarzach ‍‍🤷‍♀️👨‍💻

Przy okazji serdeczne podziękowania Agacie, rezydent spędzającej na Djerbie kolejny sezon już za zdjęcia, których ja przez pół roku nie zdążyłam zrobić 😅

Pozdrawiam serdecznie 

Dodaj komentarz