Co z tą Grecją? Czego możecie nie wiedzieć o tym kraju.


Nie jest to w żadnym wypadku jakiś typ kompendium wiedzy w pigułce. Raczej zbiór subiektywnie wybranych ciekawostek, które mamy nadzieję, odrobinę przybliżą Wam charakter tego kraju. Grecja kojarzy się w pierwszej kolejności ze słońcem, pięknymi plażami, górami, masą zabytków. Zobaczmy co jeszcze można powiedzieć o potomkach pierwszych filozofów.

1.Grecki hymn narodowy został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy hymn na świecie – posiada 158 zwrotek.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

2. Słynne biało-niebieskie budynki, tak bardzo kojarzone z Grecją. Kolorystyka nie jest przypadkowa i ma swoje zastosowanie praktyczne – biały odbija słońce i chroni budynki przed nadmiernym nagrzaniem się, z kolei niebieski – odstrasza insekty. Początków stylu można szukać w roku 1938. Wtedy to rozszalała się epidemia cholery. Wydano rozkaz wapnowania budynków, co miało zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W 1972 roku wydano decyzję o utrzymaniu budynków w biało – niebieskich barwach. Jeżeli ktoś zechciał zmienić kolor swojego domu, musiał zapytać się o zgodę urzędnika. Wszystko to, aby podkreślić znaczenie greckiej flagi.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

3. Na której zobaczymy również te same, dwa kolory. Niebieski symbolizuje tu niebo i morze, biały morskie fale, natomiast krzyż Kościół prawosławny. Dziewięć pasów oznacza dziewięć sylab powstańczego motta z czasów walki o niepodległość – „leuthería é Thánatos”, co w tłumaczeniu oznacza „wolność albo śmierć”.

4. Dzisiejsi Grecy posługują się tzw. językiem nowogreckim. Alfabet od czasów starożytnych pozostał niezmieniony, więc współcześni Grecy potrafią przeczytać zapiski swoich przodków, jednak nic z nich nie rozumieją.

kosciol
fot. poznajeswiat.pl

 

5. Każda wioska ma swojego świętego patrona. W jego imieniny, wszyscy mieszkańcy obchodzą święto danej miejscowości.

6. Grecy raczej nie przepadają za tańczeniem Zorby. Taniec ten dedykowany jest przemysłowi turystycznemu i bawieniu zagranicznych przyjezdnych. Podejrzewam, że większość miejscowych nawet nie potrafi jej tańczyć.

7. Grecy słyną ze swojego luźnego podejścia do upływającego czasu. Wszystko da się zrobić, ale może jeszcze nie teraz, gdy jest akurat chwila na po delektowanie się życiem. Zdanie powtarzane tu jak mantra brzmi „Siga, siga”, po polsku – „Powoli, powoli”. Co ciekawe tego samego określenia używa się w innych narodach śródziemnomorskich – w Turcji mówią „Yavas, Yavas”, a w Tunezji „Szłeja, szłeja” (zapis fonetyczny).

8. Podejście do przepisów też jest elastyczne, zwłaszcza tych drogowych. W szczególności na prowincji częstym obrazkiem będzie motocyklista na skuterze, bez kasku i bez rejestracji. Jeżeli zdarzy się Wam z kimś takim stłuczka (jeżdżą jak wariaci, więc możliwe), okaże się, że nie ma również prawa jazdy ani ubezpieczenia. Co do strzegącej porządku policji, zdarzyło mi się perfidnie złamać kodeks drogowy i wyprzedzać na górskiej serpentynie z „podwójną ciągłą” ciężarówkę. Za mną „na drugiego” wyprzedziło ciężarówkę, a później mnie białe Renault. Jak się okazało, policyjny radiowóz. Chciał mnie zatrzymać? Nie. Pojechał dalej i bardzo szybko zniknął mi sprzed nosa, gdzieś za horyzontem.

9. Pomiędzy godziną 13 a 18 jest sjesta (godziny siesty różnią się w zależności od regionu), więc jeżeli nie jesteś akurat w jakimś dużym mieście, to jedyne co możesz zrobić popołudniami to:

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

10. Najpopularniejsze greckie przekleństwo to „malaka”, które oznacza „skończonego idiotę” w bardzo chamskich zabarwieniu.

11. Zapytaliśmy się greckich recepcjonistów, która narodowość przyjeżdżająca do ich hoteli wydaje im się najbardziej problematyczna, roszczeniowa. „Najtrudniejsza” w obsłudze. Byliśmy mile zaskoczeni słysząc, że stereotyp Polaka na wakacjach, sromotnie przegrywa w ich opinii z samymi Grekami.

12. Grecy nie jadają raczej obfitych śniadań, uwielbiają za to poranne pogawędki ze znajomymi przy kawie lub szklaneczce ouzo (grecka wódka anyżowa), papierosie i świeżą gazetą w ręku. Potrafia (głownie emeryci i rolnicy) przesiedzieć w kawiarniach całe przedpołudnie, aby następnie udać się na sjestę i wrócić z powrotem wieczorem. Kiedy w takim razie pracują? To tajemnica.

13. W kwestiach finansowych radzą sobie jednak bardzo dobrze – jeszcze do niedawna prawie połowa ludności wyspy Zakyntos pobierała od państwa rentę z tytułu wystawionego zaświadczenia o ślepocie.

14. Prawdziwa sałatka grecka wygląda tak:

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

15. Grecy nie wiedzą jak zrobić rybę po grecku.

16. Gdy usiądziesz w greckiej restauracji kelner nakryje obrus papierową chustą – zazwyczaj to jest już uwzględniane w rachunku.
A jeżeli już o tym mówimy… W punktach usługowych możesz natknąć się na karteczkę informującą, że zgodnie z prawem, jeżeli nie otrzymasz paragonu, nie masz obowiązku zapłaty. Podatek VAT wynosi tutaj 24%. Przedsiębiorcy za wszelką cenę próbują uniknąć utraty ćwierci dochodu na rzecz państwa. Dlatego np. możliwe jest iż w restauracji zamiast paragonu, otrzymasz zwykłą kartkę z wypisaną kwotą do zapłaty. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest dogadanie się z kelnerem. Jeżeli nie poprosicie o paragon, on udzieli Wam np. 10% zniżki. W ten sposób obie strony wygrywają.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

17. Popularne w Grecji wino Retsina posiada bardzo specyficzny smak i aromat. Zawdzięcza go dodatkowi żywicy z sosny. Genezę jego powstania odnajdziemy w starożytności. Nie znano jeszcze wtedy korków, więc radzono sobie na inny sposoby. Amfory z winem nasączano żywicą, w celu lepszej konserwacji. Jej aromat ukrywał również smak zepsutego wina. Mimo, że żywica nie jest już potrzebna, zamiłowanie do jej smaku pozostało do dzisiaj. Oprócz wina, produkuje się również gumę do żucia o smaku żywicy.

18. Grecy uwielbiają wino, trafiając do nich w gościnę, możemy zostać poczęstowani trunkiem gospodarskiego, własnego wyrobu. Domowe wino jest tu bardzo powszechne. W sklepach można znaleźć odmiany tanie jak woda. Dosłownie. Często w takich samych plastikowych butelkach.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

19. Kolejną rzeczą cenioną już od czasów starożytnych, po dziś dzień jest oliwa z oliwek. Była i jest nieodzownym składnikiem większości dań. Według mitologii, bogini Atena podarowała mieszkańcom Aten najwspanialszy z darów – drzewo oliwne, dzięki czemu została patronką ich miasta. Zbiory oliwek zaczynają się tu późną jesienią, zaczyna się od drzew najstarszych. Pod drzewem kładzie się płachty i strząsa oliwki z drzewa. Oliwę tłoczy się obecnie przemysłowo. Z sześciu kilogramów oliwek powstaje 1 kilogram oliwy. Do celów spożywczych nadaje się tylko ta z pierwszego tłoczenia. Kolejne wytłoczyny używane są np. do produkcji kosmetyków. Farmerzy oddają tłoczni 10% swojej oliwy w ramach zapłaty. Gdy mimo to, mają jej więcej niż sami potrzebują, mogą ją sprzedać. Cały proces trwa ok. dwóch godzin.

20. Mimo, że grecka zima nie należy srogich, czasami zachodzi potrzeba aby ogrzać dom. Od niedawna, do użycia weszły ekologiczne kotły, w których można palić pestkami z oliwek. Dzięki temu nie marnuje się absolutnie nic, co pochodzi od drzewa oliwnego.

21. Grecy są w czołówce Europy, w konsumpcji wyrobów tytoniowych.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

22. Prym wiodą również w czystości wody kąpieliskach: na 1540 zbadanych plaż ponad 97% dostało najwyższą notę czyli „doskonałe”.

23. Pomimo wielu podobieństw kulturowych wzajemny stosunek Greków do Turków, i na odwrót, jest bardzo podobny do naszych relacji z sąsiadami zza wschodniej i zachodniej granicy. Ich animozje zaczęły się od podbicia Bizancjum przez Imperium Osmańskie, po którym Grecy odzyskali niepodległość dopiero po niespełna 400 latach (w 1821 roku). Na początku XX wieku, Grecy wraz z Serbią i Bułgarią odebrali Turcji ich ziemie leżące na kontynencie europejskim w wyniku wojen bałkańskich. Po I wojnie światowej wojska greckie zajęły również Smyrnę (dzisiejszy Izmir), aby następnie przeć dalej na wschód, wgłąb lądu. Wybuchła wojna o niepodległość Turcji, w której Grecy ponieśli klęskę. Gdy wojska tureckie zajęły Smyrnę, w odwecie, doszło do rzezi Greków i Ormian, którzy zamieszkiwali to miasto. Oba narody mają więc co sobie wypominać.

24. Jedna z przypowieści z czasów walki o niepodległość Grecji opowiada o obronie przed powstańcami tureckiego garnizonu na Akropolu. Żołnierzom tureckim, zaczęła kończyć się amunicja. Wpadli na pomysł aby odłupywać kawałki zabytkowych kolumn i nimi nabijać swoje karabiny. Grecy widząc jawną dewastację spuścizny swoich przodków, wysłali Turkom skrzynie z napisem: „Tu macie naboje, zostawcie kolumny w spokoju!”.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

25. Jednak bardzo duża część zabytków kultury hellenistycznej znajduje się właśnie na terenie Turcji.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

26. No i podobnie jak w Turcji, najpopularniejszą grą podczas długich posiedzeń w kawiarni jest tavla (backgammon).

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

27. Jeszcze do lat 50’tych XX wieku, infrastruktura drogowa w Grecji była na tyle słabo rozwinięta, że do niektórych miejscowości na Peloponezie łatwiej i szybciej było dostać się drogą morską.

28. Port w Patrze. Codzienny widok, do którego miejscowi już chyba przywykli: grupki imigrantów skaczących przez ogrodzenie aby dostać się na statek płynący dalej na zachód. Od początku 2015 roku z Turcji do Grecji drogą morską przedostało się ponad milion imigrantów, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. Obecnie do jej brzegów przybywa średnio ok. 100 osób dziennie.

29. Dług publiczny Grecji wynosi ok. 180% jej PKB, czyli ok. 317 mld euro.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

30. Jeden z symboli iluzorycznej greckiej prosperity sprzed kryzysu, to długi na 2252 m most Rio-Andirio (w chwili wybudowania najdłuższy most wiszący na świecie – większy od Golden State Bridge w San Francisco). Mimo snucia planów jego budowy już w XIX wieku, ukończony został tuż przed igrzyskami olimpijskimi w Atenach w 2004 roku. Za przejechanie 2-kilometrowego odcinka samochodem osobowym zapłacimy na dzień dzisiejszy, bagatela, 13 euro. Przez jeszcze 30 lat opłaty pobierać będzie firma Gefyra S.A., która ten most zbudowała. Zyski trafiają więc do… Francji.

fot. poznajeswiat.pl
fot. poznajeswiat.pl

 

31. Na terytorium Grecji znajduje się ok. 6 tys. wysp, co stanowi 20% jej powierzchni, z czego tylko 167 są zamieszkane. Niektóre z nich zostały wystawione na sprzedaż aby ratować kraj przed kryzysem – najtańsza została wystawiona już za 3 mln euro.

32. Grecki rząd zobowiązał się do utworzenia zarządu funduszu prywatyzacyjnego, którego zadaniem będzie sprzedaż majątku narodowego, w celu spłaty zadłużenia. Sprzedano już port w Pireusie – Chińczykom. W dalszej kolejności czeka 14 lotnisk regionalnych. Następnie port w Salonikach, koleje państwowe i sieć gazowa.

PO WIĘCEJ BIEŻĄCYCH POSTÓW I KRÓTKICH RELACJI ZAPRASZAMY TU: Poznaję Świat na Facebook
ALBO TU Poznaję Świat na Instagram
ALBO NA NASZ KANAŁ Poznaję Świat na YouTube

20 myśli na temat “Co z tą Grecją? Czego możecie nie wiedzieć o tym kraju.

 1. Jestem wlasnie na wakacjach w Grecji. Super sie czytalo! Dzieki! Wyslalam mojej kolezance ktora kiedys tu mieszkala i smiala sie mowiac ze wszystko to prawda hehe
  Bardzo fajny artykul!:)

 2. „Na początku XX wieku, Grecy wraz z Serbią i Bułgarią odebrali Turcji ich ziemie leżące na kontynencie europejskim w wyniku wojen bałkańskich” naprawdę? wychodzi na to, ze Serbia, Bułgaria i Grecja leżą na ziemiach tureckich i są okupantami. To jak turcy zachowywali się na podbitych i okupowanych Bałkanach trudno porównać do czegokolwiek.
  Co do braku rachunków w restauracji czy gdziekolwiek indziej – to akurat ja się z czymś takim nie spotkałem. Zawsze dostawałem rachunek . Może kilka lat temu zdarzyło się, że rachunku nie było ale na pewno nie w ostatnim czasie.

  1. Tomaszu, zastanawiam się jak mogłabym zmienić te zdanie aby brzmiało poprawnie politycznie, nie przyjmując stanowiska żadnej ze stron :p Usunąć słowo „ich” a „odebrali” zamienić na co? Przejęli źle, pobili źle, zabrali źle… zostawiam jak jest.
   Jeżeli chodzi o rachunki w restauracjach dodałam dla jasności „możliwe jest iż…” Nie zgodzę się z Tobą natomiast że w ostatnim czasie to napewno taka sytuacja nie ma miejsca, to zależy jak komu się trafi. Jeszcze dwa tyg temu mieszkałam na Zakynthos i taka sytuacja codziennie miała miejsce. W takich tematach każdy ma swoje indywidualne doświadczenia i fajnie jak możemy się nimi dzielić.
   Pozdr.

 3. dzien dobry
  ciekawy tekst oraz przydatne informacje. Nie zauwazylem braku szacunku do Grekow ich kultury, moze trzeba wylaczyc polskie rozumienie zycia i swiata .
  Jak rozmawalem z moim znajomym Grekiem wlascicielem winnicy – powiedzial ze oni strasznie sa zroznicowani politycznie i ze na szczescie jest prawoslawie ktore ich laczy .
  Ostatnio bylemw Atenach , wiekszosc ludzi wchodzi do metra na bramkach za kims , czyli za friko , to fakt
  Polecam wyspe Ikaria , jedno z 5 miejsc na swiecie gdzie zyje sie najdluzej na swiecie., jest male lotnisko ale nie ma czarterow ani duzych hoteli , najwiekszy hotel to chyba na 50 pokoji .
  Wracam na Ikarie w niedziele , mam plany zwiazane z tym miejscem (aha sa tam cieple zrodla lecznicze )
  Pozdrawiam
  Jarek

  1. Dzien dory, dziekuje za komentarz. Sprawdziłam wyspę Ikaria, rzeczywiście urzeka swoją kameralnością 🙂
   No i lokalizacja lotniska… wow!

 4. Mi również artykuły bardzo się podobał. Lekko i z humorem + dużo ciekawostek i informacji. Mieszkałam ponad 10lat 🙂 Piękny kraj, warto wybrać się na wakacje

  1. Aga, jak napisane w pierwszych zdaniach „Nie jest to w żadnym wypadku jakiś typ kompendium wiedzy w pigułce. Raczej zbiór subiektywnie wybranych ciekawostek (…)”. Jak już czytać, polecam ze zrozumieniem.

 5. Ja tez potwierdzam ze bardzo duzo pracuja po za tym sjesta jest od 15 do 17 a co do Turcji to duzo bledow a jak pracuje sie to grigora grigora a nie siga siga

  1. W sieście dodalam iż godziny różnią się w zależności od regionu. Dla kogoś kto nie mieszka, lub jeszcze nie odwiedził tego kraju mogło to być mylące.

 6. Ja również nie zgadzam się z tym, że Grecy przesiadują jedynie w tavernach, to jest bardzo krzywdzące !. Autor zapomniał dodać przedziału wiekowego bywalców i miłośników pogawędek przedpołudniowo-wieczornych /byłam wielokrotnie i w różnych miejscach i porach roku !/. W kwestii dróg publicznych: Grecja odrobinę wcześniej weszła do Unii, a czy w Polsce przed wejściem były piękne autostrady???? !! Do dzisiaj się zdarza gdy rodak z obczyzny leci samolotem i trafi na turbulencje to pyta się, obudzony z drzemki, czy już jest w Polsce ! Proszę Pana, odrobinę szacunku dla innego Narodu… najpierw trzeba pozamiatać na własnym podwórku, pozdrawiam

  1. Dziekujemy za komentarz, przeczytalam jednym tchem.
   Co do ogolu postu napisany on zostal z przymruzeniem oka, przez pryzmat naszych oczu 😉
   Jezeli chodzi o kawiarnie, ich stalymi goscmi sa zazwyczaj emeryci i rolnicy, bylas tu wiele razy wiec wiesz.
   Dodalam to do wpisu, aby wyklarowac tym ktorzy byc moze dopiero wybieraja sie odwiedzic ten kraj. Dzieki.
   Co do drog to za bardzo nie wiem co Ci odp, poniewaz nie porownujemy tu Polski do Grecji.
   Jedna uwaga jest pojechana „troche szacunku do innego Narodu” – mieszkalismy, zylismy, pracowalam w Grecji. Po dwoch latach przerwy ponownie wrocilam do tego kraju, a ten komentarz pisze z Zakynthos gdzie mamy dom, prace i zyje na codzien. Zeby nie bylo mi tu dobrze i nie mialabym wokol sibie dobrych ludzi ceniacych podobne wartosci nie byloby mnie tutaj. Wypraszam sobie taki komentarz :p
   Pozdr.

 7. Ciekawy tekst, ale nie zgadzam się co do tego, że Grecy mało pracują i spędzają większość czasu w tawernach i na sjeście. Oni naprawdę ciężko pracują, w wielkim upale. Najgorzej mają mieszkańcy wysp, którzy cały sezon harują z turystami, a potem wracają na kontynent (głównie do Aten) i szukają dorywczej pracy na zimę.

Dodaj komentarz