Podróżowanie jest pasją, którą wspólnie dzielimy, a blog przedłużeniem każdego wyjazdu. Serdecznie zapraszamy do poznawania świata razem z nami.
facebook instagramyoutube

Co z tą Grecją? Czego możecie nie wiedzieć o tym kraju.


Nie jest to w żadnym wypadku jakiś typ kompendium wiedzy w pigułce. Raczej zbiór subiektywnie wybranych ciekawostek, które mamy nadzieję, odrobinę przybliżą Wam charakter tego kraju. Grecja kojarzy się w pierwszej kolejności ze słońcem, pięknymi plażami, górami, masą zabytków. Zobaczmy co jeszcze można powiedzieć o potomkach pierwszych filozofów.

1.Grecki hymn narodowy został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako najdłuższy hymn na świecie – posiada 158 zwrotek.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

2. Słynne biało-niebieskie budynki, tak bardzo kojarzone z Grecją. Kolorystyka nie jest przypadkowa i ma swoje zastosowanie praktyczne – biały odbija słońce i chroni budynki przed nadmiernym nagrzaniem się, z kolei niebieski – odstrasza insekty. Początków stylu można szukać w roku 1938. Wtedy to rozszalała się epidemia cholery. Wydano rozkaz wapnowania budynków, co miało zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. W 1972 roku wydano decyzję o utrzymaniu budynków w biało – niebieskich barwach. Jeżeli ktoś zechciał zmienić kolor swojego domu, musiał zapytać się o zgodę urzędnika. Wszystko to, aby podkreślić znaczenie greckiej flagi.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

3. Na której zobaczymy również te same, dwa kolory. Niebieski symbolizuje tu niebo i morze, biały morskie fale, natomiast krzyż Kościół prawosławny. Dziewięć pasów oznacza dziewięć sylab powstańczego motta z czasów walki o niepodległość – „leuthería é Thánatos”, co w tłumaczeniu oznacza „wolność albo śmierć”.

4. Dzisiejsi Grecy posługują się tzw. językiem nowogreckim. Alfabet od czasów starożytnych pozostał niezmieniony, więc współcześni Grecy potrafią przeczytać zapiski swoich przodków, jednak nic z nich nie rozumieją.

kosciol

fot. poznajeswiat.pl

 

5. Każda wioska ma swojego świętego patrona. W jego imieniny, wszyscy mieszkańcy obchodzą święto danej miejscowości.

6. Grecy raczej nie przepadają za tańczeniem Zorby. Taniec ten dedykowany jest przemysłowi turystycznemu i bawieniu zagranicznych przyjezdnych. Podejrzewam, że większość miejscowych nawet nie potrafi jej tańczyć.

7. Grecy słyną ze swojego luźnego podejścia do upływającego czasu. Wszystko da się zrobić, ale może jeszcze nie teraz, gdy jest akurat chwila na po delektowanie się życiem. Zdanie powtarzane tu jak mantra brzmi „Siga, siga”, po polsku – „Powoli, powoli”. Co ciekawe tego samego określenia używa się w innych narodach śródziemnomorskich – w Turcji mówią „Yavas, Yavas”, a w Tunezji „Szłeja, szłeja” (zapis fonetyczny).

8. Podejście do przepisów też jest elastyczne, zwłaszcza tych drogowych. W szczególności na prowincji częstym obrazkiem będzie motocyklista na skuterze, bez kasku i bez rejestracji. Jeżeli zdarzy się Wam z kimś takim stłuczka (jeżdżą jak wariaci, więc możliwe), okaże się, że nie ma również prawa jazdy ani ubezpieczenia. Co do strzegącej porządku policji, zdarzyło mi się perfidnie złamać kodeks drogowy i wyprzedzać na górskiej serpentynie z „podwójną ciągłą” ciężarówkę. Za mną „na drugiego” wyprzedziło ciężarówkę, a później mnie białe Renault. Jak się okazało, policyjny radiowóz. Chciał mnie zatrzymać? Nie. Pojechał dalej i bardzo szybko zniknął mi sprzed nosa, gdzieś za horyzontem.

9. Pomiędzy godziną 13 a 18 jest sjesta, więc jeżeli nie jesteś akurat w jakimś dużym mieście, to jedyne co możesz zrobić popołudniami to:

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

10. Najpopularniejsze greckie przekleństwo to „malaka”, które oznacza „skończonego idiotę” w bardzo chamskich zabarwieniu.

11. Zapytaliśmy się greckich recepcjonistów, która narodowość przyjeżdżająca do ich hoteli wydaje im się najbardziej problematyczna, roszczeniowa. „Najtrudniejsza” w obsłudze. Byliśmy mile zaskoczeni słysząc, że stereotyp Polaka na wakacjach, sromotnie przegrywa w ich opinii z samymi Grekami.

12. Grecy nie jadają raczej obfitych śniadań, uwielbiają za to poranne pogawędki ze znajomymi przy kawie lub szklaneczce ouzo (grecka wódka anyżowa), papierosie i świeżą gazetą w ręku. Potrafią przesiedzieć w kawiarniach całe przedpołudnie, aby następnie udać się na sjestę i wrócić z powrotem wieczorem. Kiedy w takim razie pracują? To tajemnica.

13. W kwestiach finansowych radzą sobie jednak bardzo dobrze – jeszcze do niedawna prawie połowa ludności wyspy Zakyntos pobierała od państwa rentę z tytułu wystawionego zaświadczenia o ślepocie.

14. Prawdziwa sałatka grecka wygląda tak:

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

15. Grecy nie wiedzą jak zrobić rybę po grecku.

16. Gdy usiądziesz w greckiej restauracji kelner nakryje obrus papierową chustą – zazwyczaj to jest już uwzględniane w rachunku.
A jeżeli już o tym mówimy… W punktach usługowych możesz natknąć się na karteczkę informującą, że zgodnie z prawem, jeżeli nie otrzymasz paragonu, nie masz obowiązku zapłaty. Podatek VAT wynosi tutaj 24%. Przedsiębiorcy za wszelką cenę próbują uniknąć utraty ćwierci dochodu na rzecz państwa. Dlatego np. w restauracji zamiast paragonu, najprawdopodobniej, otrzymasz zwykłą kartkę z wypisaną kwotą do zapłaty. Dobrym rozwiązaniem w takim przypadku jest dogadanie się z kelnerem. Jeżeli nie poprosicie o paragon, on udzieli Wam np. 10% zniżki. W ten sposób obie strony wygrywają.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

17. Popularne w Grecji wino Retsina posiada bardzo specyficzny smak i aromat. Zawdzięcza go dodatkowi żywicy z sosny. Genezę jego powstania odnajdziemy w starożytności. Nie znano jeszcze wtedy korków, więc radzono sobie na inny sposoby. Amfory z winem nasączano żywicą, w celu lepszej konserwacji. Jej aromat ukrywał również smak zepsutego wina. Mimo, że żywica nie jest już potrzebna, zamiłowanie do jej smaku pozostało do dzisiaj. Oprócz wina, produkuje się również gumę do żucia o smaku żywicy.

18. Grecy uwielbiają wino, trafiając do nich w gościnę, możemy zostać poczęstowani trunkiem gospodarskiego, własnego wyrobu. Domowe wino jest tu bardzo powszechne. W sklepach można znaleźć odmiany tanie jak woda. Dosłownie. Często w takich samych plastikowych butelkach.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

19. Kolejną rzeczą cenioną już od czasów starożytnych, po dziś dzień jest oliwa z oliwek. Była i jest nieodzownym składnikiem większości dań. Według mitologii, bogini Atena podarowała mieszkańcom Aten najwspanialszy z darów – drzewo oliwne, dzięki czemu została patronką ich miasta. Zbiory oliwek zaczynają się tu późną jesienią, zaczyna się od drzew najstarszych. Pod drzewem kładzie się płachty i strząsa oliwki z drzewa. Oliwę tłoczy się obecnie przemysłowo. Z sześciu kilogramów oliwek powstaje 1 kilogram oliwy. Do celów spożywczych nadaje się tylko ta z pierwszego tłoczenia. Kolejne wytłoczyny używane są np. do produkcji kosmetyków. Farmerzy oddają tłoczni 10% swojej oliwy w ramach zapłaty. Gdy mimo to, mają jej więcej niż sami potrzebują, mogą ją sprzedać. Cały proces trwa ok. dwóch godzin.

20. Mimo, że grecka zima nie należy srogich, czasami zachodzi potrzeba aby ogrzać dom. Od niedawna, do użycia weszły ekologiczne kotły, w których można palić pestkami z oliwek. Dzięki temu nie marnuje się absolutnie nic, co pochodzi od drzewa oliwnego.

21. Grecy są w czołówce Europy, w konsumpcji wyrobów tytoniowych.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

22. Prym wiodą również w czystości wody kąpieliskach: na 1540 zbadanych plaż ponad 97% dostało najwyższą notę czyli „doskonałe”.

23. Pomimo wielu podobieństw kulturowych wzajemny stosunek Greków do Turków, i na odwrót, jest bardzo podobny do naszych relacji z sąsiadami zza wschodniej i zachodniej granicy. Ich animozje zaczęły się od podbicia Bizancjum przez Imperium Osmańskie, po którym Grecy odzyskali niepodległość dopiero po niespełna 400 latach (w 1821 roku). Na początku XX wieku, Grecy wraz z Serbią i Bułgarią odebrali Turcji ich ziemie leżące na kontynencie europejskim w wyniku wojen bałkańskich. Po I wojnie światowej wojska greckie zajęły również Smyrnę (dzisiejszy Izmir), aby następnie przeć dalej na wschód, wgłąb lądu. Wybuchła wojna o niepodległość Turcji, w której Grecy ponieśli klęskę. Gdy wojska tureckie zajęły Smyrnę, w odwecie, doszło do rzezi Greków i Ormian, którzy zamieszkiwali to miasto. Oba narody mają więc co sobie wypominać.

24. Jedna z przypowieści z czasów walki o niepodległość Grecji opowiada o obronie przed powstańcami tureckiego garnizonu na Akropolu. Żołnierzom tureckim, zaczęła kończyć się amunicja. Wpadli na pomysł aby odłupywać kawałki zabytkowych kolumn i nimi nabijać swoje karabiny. Grecy widząc jawną dewastację spuścizny swoich przodków, wysłali Turkom skrzynie z napisem: „Tu macie naboje, zostawcie kolumny w spokoju!”.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

25. Jednak bardzo duża część zabytków kultury hellenistycznej znajduje się właśnie na terenie Turcji.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

26. No i podobnie jak w Turcji, najpopularniejszą grą podczas długich posiedzeń w kawiarni jest tavla (backgammon).

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

27. Jeszcze do lat 50’tych XX wieku, infrastruktura drogowa w Grecji była na tyle słabo rozwinięta, że do niektórych miejscowości na Peloponezie łatwiej i szybciej było dostać się drogą morską.

28. Port w Patrze. Codzienny widok, do którego miejscowi już chyba przywykli: grupki imigrantów skaczących przez ogrodzenie aby dostać się na statek płynący dalej na zachód. Od początku 2015 roku z Turcji do Grecji drogą morską przedostało się ponad milion imigrantów, głównie z Syrii, Afganistanu i Iraku. Obecnie do jej brzegów przybywa średnio ok. 100 osób dziennie.

29. Dług publiczny Grecji wynosi ok. 180% jej PKB, czyli ok. 317 mld euro.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

30. Jeden z symboli iluzorycznej greckiej prosperity sprzed kryzysu, to długi na 2252 m most Rio-Andirio (w chwili wybudowania najdłuższy most wiszący na świecie – większy od Golden State Bridge w San Francisco). Mimo snucia planów jego budowy już w XIX wieku, ukończony został tuż przed igrzyskami olimpijskimi w Atenach w 2004 roku. Za przejechanie 2-kilometrowego odcinka samochodem osobowym zapłacimy na dzień dzisiejszy, bagatela, 13 euro. Przez jeszcze 30 lat opłaty pobierać będzie firma Gefyra S.A., która ten most zbudowała. Zyski trafiają więc do… Francji.

fot. poznajeswiat.pl

fot. poznajeswiat.pl

 

31. Na terytorium Grecji znajduje się ok. 6 tys. wysp, co stanowi 20% jej powierzchni, z czego tylko 167 są zamieszkane. Niektóre z nich zostały wystawione na sprzedaż aby ratować kraj przed kryzysem – najtańsza została wystawiona już za 3 mln euro.

32. Grecki rząd zobowiązał się do utworzenia zarządu funduszu prywatyzacyjnego, którego zadaniem będzie sprzedaż majątku narodowego, w celu spłaty zadłużenia. Sprzedano już port w Pireusie – Chińczykom. W dalszej kolejności czeka 14 lotnisk regionalnych. Następnie port w Salonikach, koleje państwowe i sieć gazowa.

PO WIĘCEJ BIEŻĄCYCH POSTÓW I KRÓTKICH RELACJI ZAPRASZAMY TU: Poznaję Świat na Facebook
ALBO TU Poznaję Świat na Instagram
ALBO NA NASZ KANAŁ Poznaję Świat na YouTube

1 komentarz

    • J.P, 11 listopada 2016, 17:26

    Odpowiedz

    Wspaniale napisany teks, super informacje. Panie inżynierze pisze Pan pięknie, lekko i ciekawie. Gratulacje J.P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.