Podróżowanie jest pasją, którą wspólnie dzielimy, a blog przedłużeniem każdego wyjazdu. Serdecznie zapraszamy do poznawania świata razem z nami.
facebook instagramyoutube

A jak Azja, A jak Chusta


W życiu na pytanie: z czym kojarzy Ci się Azja, nie odpowiedziałabym że z chustą. Azja to hinduski zapach curry, japońskie gejsze, tajskie sztuki walki Muai Thai, czy wietnamskie wodne bazary. A islam?

Malezja. Państwo w Azji Południowo-Wschodniej, to kraj, w którym prawie 70% społeczeństwa wyznaje islam. Za sprawą naszej hostki, poznaliśmy Malezję nie tylko od strony egzotycznych owoców, tropikalnej roślinności czy aromatycznej kuchni, ale też od strony muzułmańskiej.

Poznajcie Syarinar. Mamę 10-letniego chłopca, żonę z aranżowanego małżeństwa, robiącą karierę na uczelni Malezyjkę.

Malezyjska rodzina

Syarinar Wan Ibrahim, niezwykle ciepła, błyskotliwa i pracowita Malezyjka, znalazła i chęci i czas, aby nie tylko nas ugościć, ale też odpowiedzieć na cały szereg pytań. Kiedy padło: a jakie masz tam włosy pod chustą? Długie, krótkie, farbujesz, czy nie?… Syarinar zareagowała zdziwieniem i swój wzrok przeniosła na Piotrulę. W tym momencie, w naszych głowach pojawiła się pewna zagwozdka teologiczna: mężczyzna kobiecych włosów zobaczyć nie może, ale czy można w jego towarzystwie o nich opowiedzieć? Z tymi chustami, to w ogóle śmiechu była cała masa, szczególnie podczas moich pierwszych dni w pracy. Co nie zasłoni czoła, to obsuwa się z jednej strony, co nie zasłoni prawej, to spada z lewej… a u Syarinar, nawet gdyby zrobiła fikołka, nic by się nie zruszyło. Każdego dnia zakładała inną, po czym dowiedziałam się, że nie chodzi kupować nowych torebek, ale nowe chusty. A dlaczego je nosi, co myśli o kobietach chodzących bez okrycia, czy o tych w burkach, dowiecie się od niej samej.

IMG_2857

Dlaczego nosisz chustę?
– Zaczęłam nosić hijab w szkole podstawowej. Znaczy czasami nosiłam, a czasami nie. Jednak wraz z dorastaniem, dowiadując się o tym coraz więcej, przyszedł taki moment, że uświadomiłam sobie jego wartość i stało to się moim własnym wyborem. Czuję wartości, które popiera noszenie hijabu: skromność. Chroni moje zasady jako muzułmańskiej kobiety. Gdybym nosiła hijab dlatego, że rodzice mi tak kazali, pewnie ściągnęłabym go w momencie, kiedy się od nich wyprowadziłam. A mówiąc o skromności, mam też na myśli to, że my, muzułmańskie kobiety jesteśmy równe… w sensie, że nie postrzegamy siebie nawzajem w sposób głoszący, że każda z nas powinna nosić hijab i że nie ważne jest w jakim środowisku i kulturze się obracamy.

Syarinar1

Kiedy zaczęłaś nosić hijab?
– Zaczęłam nosić hijab, kiedy miałam 10 lat, jednak stale go ściągałam… raz nosiłam, raz nie, ponieważ dopiero zaczynałam to praktykować. Nosić poważnie, kiedy miałam 13 lat.

A dlaczego hijab? Co z burką, niqabem czy abają? Ogólnie chodzi mi o te stroje co zasłaniają kobietę od stóp do głów, do tego stopnia że np. tylko oczy widać…
– Islam daje nam wybór, nie narzuca siłą. Oczywiście, nakrycie jest obowiązkiem wszystkich muzułmańskich kobiet, ale mamy wolną wolę. Dlatego wiek, w którym muzułmańskie zasady zaczynają nas obowiązywać jest okres dojrzewania. Okres, kiedy już mądrze i rozsądnie zaczynami myśleć o sobie. Bóg zapewnił nam najważniejszy i ostateczny przewodnik, którym jest święty Koran i sunnami, tj. opowieściami z życia Proroka. Tam znajduje się wszystko, to jest kompletny przewodnik o tym, jak prawo prowadzić swoje życie, od początku, aż po koniec świata.
Jeżeli o mnie chodzi, to noszę hijab, tak jak przykazane przez islam. Spełniam to nosząc nakrycie, które zasłoni moją głowę aż po piersi i noszę ubrania, które nie przylegają i nie uwypuklają figury mojego ciała.

IMG_3424

Ale jak postrzegasz te kobiety zakrywające się od stóp do głów?
– Inne, które noszą burqę, niqab czy abaje… ich wyborem jest robienie więcej niż wymagane. Prawdopodobnie czują się bezpieczniejsze, coś jak… wybranie bezpieczniejszej drogi, poprzez zakrywanie wszystkiego.

IMG_2979

No a jak postrzegasz te kobiety, które się zupełnie nie zakrywają? Szczerze.
– Tak jak powiedziałam, to ich wybór. Wg. islamu jest to grzech, jednak nie do takiego stopnia, że muzułmanka nie nosząca chusty już nią nie jest. I tu ponownie, islam jest religią miłości i pokoju, a Bóg jest litościwy i przebaczający. Pokój dla skruchy jest zawsze otwarty. Wcale nie oznacza, że kobiety które nie noszą hijabu, wszystkie są złe i pełne grzechu. Nie. Boża łaska otworzy ich serca, chyba że same ją odrzucą. To jest proces, szybszy dla niektórych, a stopniowy dla innych.

IMG_2876

Z takich bardziej przyziemnych spraw, powiedz proszę, czy nie jest Ci w niej niewygodnie i gorąco, szczególnie latem? Jesteśmy przecież w Malezji, gdzie temperatury bywają zawrotne.
– Tak, oczywiście, bywa i gorąco i niewygodnie, ale przyzwyczajasz się do tego tak bardzo, że nawet przez myśl Ci nie przejdzie ściągnięcie hijabu. Możemy sobie ponarzekać na te okrycie, ale damy radę. Bywa ciężko, ale nie aż tak, aby nie dać rady. Ja tam uwielbiam hijab!

To jak go nosisz? Jak zakładasz?
– Jest baaaaaardzo wiele sposobów na noszenie hijabu. Jeżeli tylko wpiszesz w wyszukiwarkę „hijab/szal/chusta tutorial”, będą tego tysiące. No i wszystkie możemy być też kreatywne w tym jak go nosimy. Nie ma żadnego narzuconego sposobu jak go nosić. Jedyną wytyczną jest to, aby zakrywał głowę i szyję, aż po piersi. Chociaż kiedyś, same początki, jak tylko zaczynałam go nosić, przytrafiało mi się z nim wiele zabawnych sytuacji… np. zakładałam go na lewą stronę, albo na odwrót, do góry nogami.

Widzę też jakieś dodatki, spinki z gwiazdkami, motylkami…
– Możesz do niego używać jakiekolwiek chcesz dodatki, dopóki trzymasz się wspomnianych wytycznych. Islam nie jest sztywną religią i nie zabrania nam wyglądać i ubierać się ładnie, dopóki nie robimy tego przesadnie. Bądź umiarkowany.

Zabrałaś mnie na zakupy do sklepu tylko i wyłącznie z hijabami… były tam chyba wszystkie możliwe kolory i wzory, a Ty czułaś się jak ryba w wodzie. Czy przyznasz się ile ich masz?
– Myślę… że mam ich… prawie 100! Kupuję je wszędzie. Na terenie uczelni, gdzie pracuję są sklepy z hijabami, są też w centrach handlowych i kupuję online…

IMG_20160116_170453

Opowiedz coś o sytuacjach, kiedy ją ścigasz?
– Możemy ją ściągnąć w obecności najbliższej rodziny, przy: ojcu, dzieciach, braciach, wujkach, dziadku.

IMG_3400

Syarinar, na koniec… co myślisz, co to będzie z nowym, młodym pokoleniem? Czy też będzie nosić zakrycie głowy?
– Tak. Wytyczne religii dotyczą również nowego pokolenia. Islam jest odpowiedni dla każdego sposobu życia, wszystkich ludzi, ras, dla każdego czasu i miejsca. Bywają okolicznościowe/doraźne wyjątki, odstępstwa od hijabu, ale to wszystko jest bardzo drobiazgowo wyjaśnione w gałęzi nauki Islamu zwanej FIQH.

PO WIĘCEJ BIEŻĄCYCH POSTÓW I KRÓTKICH RELACJI ZAPRASZAMY TU: Poznaję Świat na Facebook
ALBO TU Poznaję Świat na Instagram
ALBO NA NASZ KANAŁ Poznaję Świat na YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.