Podróżowanie jest pasją, którą wspólnie dzielimy, a blog przedłużeniem każdego wyjazdu. Serdecznie zapraszamy do poznawania świata razem z nami.
facebook instagramyoutube

10 państw, o których nic nie wiemy


_MG_8149

Państwa o których nic nie wiemy są po prostu świetne. Super jest mieć tą świadomość, że można gdzieś pojechać, nic o tym miejscu nie wiedząc. Jest wiele państw, o których praktycznie i tu podkreślam słowo praktycznie, nic nie wiemy. Słyszymy Mongolia. I mimo, iż nigdy w szkole nie uczono nas, ani historii tego kraju, jego ustroju politycznego, ich literatury itp. to jednak jakieś pojęcie jest. No weźmy właśnie taką Mongolię: Azja, no tam koło Kazachstanu na wschód, Mongołowie, Dżyngis Chan, mieszkają w jurtach, Ułan Bator, srogie zimy, skośne oczy, stepy i bezdroża… i już buduje nam się jakieś wyobrażenie o kraju. Coś jednak wiemy. A o Kiribati?

Poniżej podaję listę 10 państw, o których nic nie wiemy:

BUTHAN

 1. Bhutan: do niedawna nie wiedziałam o tym państwie nic poza jego lokalizacją, że gdzieś na wschód od Indii, chyba koło Tajlandii… gdzieś pomiędzy? I naprawdę, bardzo cieszyła mnie wizja, wyjazdu właśnie w takie miejsce, o którym nie mam wyobrażenia. No nie mam. Nie znam ich kuchni, religii, zwyczajów, baaa… nie znam nawet stolicy. Niestety akurat obejrzałam odcinek Kobiety na krańcu świata, prowadzony przez Martynę Wojciechowską i się dowiedziałam.

BELIZE

 1. Belize: jakaś wyspa? Hmm… Belize Ibize? O. Może coś typu Ibiza? Wyspa. Palmy, laguna, słoneczna pogoda… Oczywiście musiałam sprawdzić. Dużo się nie pomyliłam. Ano piękne miejsce. Kolejny punkt do wciąż wydłużającej się listy pt. „Trzeba pojechać”. Tylko nie wyspa. Leży w Ameryce Środkowej (Półwysep Jukatan), graniczy z Meksykiem i Gwatemalą. Stolica: Belmopan.

BENIN

 1. Benin: Beijin? Coś z Chinami? Azja? Nie. Afryka. Tak na zachodniej jej części. Od wschodu graniczy z Nigerią. Aż dziwne, że przy okazji co raz pojawiających się informacji o Boko Haram i konfliktach w tej części świata nie usłyszałam o Beninie. Główne miasta to Kotonu i Porto-Novo. W 2011 kraj odwiedził Papież Benedykt XVI, około 1/3 populacji to chrześcijanie.

DŻIBUTI

 1. Dżibuti: pamiętam swoje zdziwienie, kiedy pierwszy raz usłyszałam, że ktoś pochodzi z Dżibuti. To nazwa państwa czy miasta? Jeszcze raz, skąd jesteś? Dżibuti? Pierwsze skojarzenie: wyspa. Wysepka. Nie. Dalej pozostajemy w Afryce. Ach ta Afryka… chyba zacznę do niej wrzucać wszystkie państwa których nie znam. Dżibuti leży na wschodzie kontynentu. Patrząc na mapę, to pod Egiptem mamy Sudan, pod Sudanem stosunkowo małą Erytree i znacznie większą Etiopię i to właśnie między dwoma ostatnimi wkomponowane jest Dżibutti. No, jeszcze trochę graniczy z Somalią, czyli tym najbardziej wysuniętym na wschód krajem Afryki. Stolica o tej samej nazwie, Dżibuti, jest jednocześnie największym miastem kraju, liczącym sobie około 0,5mln mieszkańców, a całe państwo chyba do 800tys. Chyba, ponieważ informacja nieco się różni w zależności od jej źródła.

GABON

 1. Gabon – Azja? Kiepsko wychodzi mi strzelanie. Ja po prostu coś wiem, albo nie wiem. Afryka. Na zachodzie. Pod Nigerią jest Kamerun, a pod nim niewielka Gwinea Równikowa i Gabon. Do 1960r. kolonia francuska. Nie mylmy z polskim Gaboniem. W małopolskim nie praktykuje się rytualnych mordów.

KIRIBATI

 1. Kiribati – Wyspa? Wyspa! Kiribati to państwo wyspiarskie znajdujące się po środku niczego. Jak spojrzeć na mapę świata, to na tej ogromnej przestrzeni Oceanu Spokojnego, pomiędzy Amerykami a Nową Gwineą, leży Kiribati. Faktycznie, down under. Jako pierwsze na świecie obchodzi Nowy Rok. Nawet serwery skyscanner.pl nie wytrzymują wyszukiwania połączeń z Polski do tej części globu. Różnica czasu między Polską a Kiribati wynosi 10 godzin.

SURINAM

 1. Surinam – paluszki krabowe surimi? Azja wschodnia? Nie. No to musi być Afryka. Nie? Surinam leży w Ameryce Południowej, na jej północnej części, od południa graniczy z Brazylią. Jeszcze do połowy lat ’70. była to wciąż jedna z Gujan. W czasach kolonialnych istniały trzy: brytyjska, holenderska i francuska. Surinam było Gujaną Holenderską. Jej stolicą jest dźwięcznie brzmiące miasto, Paramarimbo, gdzie do dziś widoczne są kolonialne pozostałości.

TIMOR WSCHODNI

 1. Timor Wschodni – ponad 15tys km2 w Archipelagu Malajskim należy do państwa Timor Wschodni. Liczba mieszkańców: niewiele ponad milion. Religia: katolicyzm.

TOGO

 1. Togo – Afryka. Państwo leżące pomiędzy Ghaną a Beninem, to pionowy pasek na mapie. Szerokość tego kraju to około… 100km w najszerszych miejscach, długość licząc od północnej granicy kraju do stolicy Lome na południu, to około 550km. Główna droga państwa, patrząc na mapę, to po prostu pionowy pasek, znajdujący się w pionowym państwie.

MJANMA

 1. Mjanma – gdzie jest Mjanma? Jakby to powiedzieć… Mjanma, tudzież Mianma to Birma! Brima jest Mjanmą. Birma/Mjanma leży na zachód od Tajlandii. Jak to jest z tą nazwą? „Burma” była oficjalną nazwą za czasów kolonialnych, ale mianem „Myanma” określano naród birmański. Jednocześnie Mjanma, była określeniem, ale literackim tego narodu, a sama Birma to jej potoczne określenie. W Polsce, od 2002 zalecano posługiwanie się tradycyjną nazwą Birma, ale kiedy Sikorski jechał z oficjalną wizytą, to do Mjanmy. Teoretycznie ONZ zaakceptował nazwę Mjanma, mimo iż nie zrobił tego żaden organ ustawodawczy Birmy, jednak np. USA, Kanada czy Wielka Brytania pozostały przy Birmie. Hmm… zatem jak jedziesz z Kanady to do Birmy, ale jak z Niemiec to do Mjanmy? Co na to google maps? Zdaje się być wyjątkowo poprawne politycznie… nie podaje nic. Nazwy innych państw widnieją wokół, a tu brak. Nie ważne czy wpiszesz jedno czy drugie, pokaże Ci ten sam teren.
 2. PO WIĘCEJ BIEŻĄCYCH POSTÓW I KRÓTKICH RELACJI ZAPRASZAMY TU: Poznaję Świat na Facebook
  ALBO TU Poznaję Świat na Instagram
  ALBO NA NASZ KANAŁ Poznaję Świat na YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.